Category Archives: Genel haberler

DÜĞÜN MERASİMİNE DAVET

Dernek üyemiz Atilla Karakaya 23 Eylül Cumartesi günü oğlu Emre’yi evlendirmektedir. Saat 19:00 ile 23:00 arası Alibeyköy Veysel Karani Camii yanında Seramoni2 düğün salonunda merasim yapılacaktır. Bütün dernek üyelerini davet etmektedir.

KÖYÜMÜZ BU SENE ŞANTİYE GİBİ..

Bu yaz köyümüz çok hareketli. Önce Efendi Karakılıç’ın evinin yanına menfez inşaatı başladı ve halen devam etmektedir.

Fındık sezonu da başladı. Köyümüz kalabalıklaştı, cıvıl cıvıl insanlarla doldu.

Diğer taraftan yıllardan beri yılan hikayesine dönen köy elektrik hatlarının yenilenmesi çalışmaları da başladı. Bütün elektrik direkleri değişiyor. Yol boyunca yeni hatlar çekiliyor. Yeni direklerin birçoğu metalden yapılmış. Direklerin yerleri kepçe ile eşiliyor, vinç marifeti ile direkler dikiliyor daha sonra dipleri hazır beton ile kapatılıyor. Ayrıca birçok direkte gece aydınlatmaları da mevcut. Bu iş için çalışan işçilerde köy okulumuzda misafir ediliyor.

Bir de Harşit (Doğankent)’den gelip, köyümüzden geçen yüksek gerilim hatlarını taşıyan direkler de değişiyor. Bu iş için de birçok araç ve insan uğraş veriyor. 

Velhasıl köyümüz şantiye gibi gelen-giden araçlar, ağır vasıtalar ve çalışanlar… Köyümüze yapılan hizmetler bizleri neşelendiriyor…

Hayırlı olsun..

 

 

 

 

 

 

 

DÜĞÜN MERASİMİNE DAVET..

Köyümüz esnaflarından Okan Usta (Küçükada) sizleri oğlu Tamer’in düğününe davet ediyor.
Bizler de hayırlı olsun diyor, gençlerimize mutluluklar dileriz..

Kına: 21 Temmuz Cuma
Saat: 19:00-23:00
Yer: Küçükyalı Atatürk Cad. No:13/A Maltepe/İSTANBUL

Nikah: 23 Temmuz Pazar
Saat: 17:00
Yer: Maltepe Belediyesi Evlendirme Dairesi (Manolya Salon)

Düğün: 2 Ağustos Çarşamba
Saat: 19:00-23:00
Yer: Çakıroğlu Düğün Salonu – GİRESUN

T E B R İ K

Ramazan ayının sonlarına yaklaştık.27. gece Kur’an-ı Kerimin inmeğe başladığı gecedir. Bu gece Kur’an da da belirtildiği gibi bin aydan hayırlı bir gecedir. Bütün üyelerimizin ve Müslümanların Kadir gecesi mübarek olsun. Dualarınız kabul olsun. Allah bizleri böyle kutlu gecelere tekrar tekrar ulaştırsın. Amin….

İFTAR PROGRAMIMIZ YAPILDI

           Geleneksek hale gelen Balıklısu Derneğimizin iftar programı 11 Haziran pazar günü yapıldı.Çok sayıda üye ve hemşehrilerimizin katılımı ile gerçekleşen iftarımız,  Zeytinburnu Merkezefendi İmam-Hatip Lisesinin yemekhanesinde yapıldı.

     Program,Kur’an tilaveti, akşam ezanı ve yemek duası ile başladı. Ezanın okunması ile kadın-erkek,çocuklar  ve gençler hep birlikte oruçlarını açtılar, yemekler yenildi. Proramın sunucusu Sinan Aydoğdu konuşmalar bölümünde, Dernek Başkan yardımcısı Ali Kemal Er’i kürsüye davet etti. Ali Kemal Er “İnsanların birlikte yaşamaya mecbur olduklarını ve birbirine yardım ederek yaşamanın güzelliklerinden bahsetti. Dernekçilik de bu olayın gerçekleşmesi için bir vesile olduğunu ifade etti.”

    Daha sonra Dernek Başkanımız Yahya Harmandar kürsüye gelerek şunları söyledi.”Katılımcıları selamladı.Bu yıl bir ilkin yaşandığını söyledi. Hanım ve çocukların da iftara iştirak ettiğini ve bunun sevindirici olduğunu anlattı. İftarın düzenlenmesinde maddi desteği olanları tebrik etti. Derneğimizin 25. yaşına girdiğini ve gençlerin de birlikte hareket etmesini ve sosyal faaliyetlerde bulunmasını istedi. Ayrıca İlim Yayma Cemiyeti Müdürü İsmail Beşikçi’ye, Dernek organizasyonunda tertip ve düzenin sağlanmasından görevli, Ahmet Tosun beye teşekkür etti”.

     Daha sonra serbest mikrofon uygulaması yapıldı Konuşmcılar proramın güzelliğinden ve katılımın yüksek olmasının sevincini ifade ettiler. Ayrıca bu tür prağramların tekrarını istediler.

   Cemaatle namazı Enes Küçükada kıldırdı. Sonra çay faslı başladı. Katılımcılar çay ve kuruyemiş eşliğinde bol bol sohbet ettiler. Kullanılan Mekanın güzelliğnden ve sessizliğinden oldukça memnun kaldıkları görüldü. Ayrılırken de proğramı düzenleyen dernek yetkililerimize çok çok teşekkür ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

ALMANYA SEFERLERİ BAŞLIYOR

Ordu-Giresun Havalimanından direkt Almanya seferleri başlıyor.

Alman hava yolu şirketi Eurowings, 6 Ağustos 2017 itibariyle Köln-Bonn havalimanından Ordu-Giresun Havalimanına uçuş düzenleyecek. Yaz uçuş programı kapsamında Düsseldorf’tan Kütahya’ya da haftada 1 kere uçuş yapan Eurowngs, sadece Pazar günleri olmak üzere haftada 1 kere Köln-Bonn’dan Ordu’ya uçma imkanı sunacak.

Uçuşlar 31 Ekim 2017’ye kadar devam edecek.

 

ALUCRA’DA AYI SALDIRISI!

Olay Giresun’un Alucra ilçesine bağlı Tepeköy Cinderesi Cevizlikaya mevkiinde gerçekleşti. Mantar toplamak için evinden ayrılan Şerif Tokmak, Cinderesi Cevizlikaya mevkiinde bir ayı ile karşılaştı. Yanında yavruları olan ayı Şerif Tokmak’a saldırdı. Yaklaşık 35-40 dakika ayının saldırısında kurtulmaya çalışan Şerif Tokmak, yaralı olarak bölgeden uzaklaşmayı başardı.

Vücudunun çeşitli yerlerinden ağır bir şekilde yaralanan Şerif Tokmak, başından geçenleri anlatarak “Mayıs aylarında yetişen ‘Canşır’ mantarı için sabah erken saatlerde evden çıkıp mantar aramaya gitmiştim. Olayın geçtiği Cevizlikaya mevkine geldiğimde saat 10.00 gibiydi. Birden karşıma bir ayı çıktı, hareket etmeden bende ayıda bir süre olduğumuz yerde bekledik. Geri geri çekilmeye başlamıştım ki ayının yanına 3 tane yavrusu gelince o ana kadar saldırmayan ayı üzerime doğru gelerek bana saldırdı.

‘CAN HAVLİYLE DİLİNİ TUTTUM’
Yüzümü ve karnımı koruyarak yaklaşık 35-40 dakika mücadele ettim. Fakat sırtıma ve kollarıma sürekli pençe atınca birden bende ayıda bulunduğumuz yerde dengemizi kaybederek yamaç bir yerden 25-30 metre uçuruma doğru sürüklendik. Ayı tekrar saldırmaya kalkışınca o esnada can havliyle elimi ayının ağzına sokup dilini tuttum. Bundan dolayı ayının canı acıdığını düşünüyorum, dilini çektim bir süre sonra bırakınca benden uzaklaşarak kaçtı. Ben de hemen evi arayıp durumu anlattım, araç yoluna çıkıp aracın gelmesini bekledim. Sonrasında önce Şebinkarahisar’a oradan da Giresun Devlet Hastanesi’ne geldik. Allah’a şükürler olsun ki bu olayı ciddi bir yaralanma olmadan atlattım, geçen yıllarda Alucra’da iki hemşehrimiz maalesef vefat etmişti, verilmiş sadakamız varmış” dedi.

FIRTINA DALDAKİ FINDIĞI VURDU!

15 dakika etkili olan fırtına daldaki fındığa büyük zarar verdi. İlk tespitlerde bahçelerde yüzde 70 hasar meydana geldiği görüldü.

 

Giresun’da dün gece geç saatlerde etkili olan fırtına ağaçları yerinden söktü, son 4 yıldır zirai don ve külleme hastalığı ile mücadele eden çiftçinin son umudu olan fındıkta ise büyük hasar yol açtı.

Saatte hızı 100 kilometreyi bulan rüzgar ile bir çok fındık ağacında dallar kırılırken meyve dönme sürecinde olan fındık tomurcuklarında ise dökülme meydana geldi.

Yaşanan fırtına sonrası hasar tespit çalışmalarının başlaması için fındık bahçelerini dolaşan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fırtınanın bölgede yüzde 70 oranlar hasar sebep olduğunu söyledi.

Fındık bahçeleri için uzun zaman sonra bereketli bir yıl beklerken böyle bir hasarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Karan, “Bu sene biz mevsim iyi gidiyor diye düşünüyorduk, kar zamanında yağdı, yağmur sürekli yağıyor diyerek fındık bahçeleri için bereketli bir sezon bekliyorduk.15 gün önce fırtınadan dolayı hasar olmuştu ama sadece belli bölgeleri etkiledi fakat dün gece ilimizde şehir merkezinde 82 kilometre hızla esen rüzgar, batı ilçelerimizde 100 kilometrenin üzerine çıktı. Bununla beraber fındık bahçelerine ciddi bir hasar meydana geldi. Ocakları dolaştığımızda 2 ile 3 kilo civarında bir fındığı ziyan ettiğini görüyoruz. Tabi bu her yıl bu mevsimlerde yaşanıyordu ama bu sefer fındığım tam meyve dönme aşamasına gelmesinden dolayı ciddi manada zarar verdi” dedi.

FIRTINA KÖTÜ ESTİ!

Giresun ve ilçelerinde önceki gece hızı saatte 75 km’yi bulan şiddetli fırtına bazı yörelerde hasara yol açtı. Giresun’un tarihi millet bahçesindeki tarihi ağacın bir bölümü fırtınadan koptu. Görele’de yamaçtan kopan kaya parçası evin balkonuna düştü.

 

Giresun ve ilçelerinde önceki gece yarısından itibaren etkili olan ve hızı zaman zaman saatte 75 km’yi bulan şiddetli fırtına hasara yol açtı. Birçok evin çatısındaki bacalar uçarken, fırtına nedeniyle elektrik arızıları meydana geldi.

Giresun merkezde tarihi Millet bahçesinde bulunan bir ağacın gövdesinden ayrılan bir bölümü koptu.

YAMAÇTAN KOPAN KAYA EVİN BALKONUNA DÜŞTÜ

Görele ilçesi Cillioğlu mahallesinde dün gece fındık bahçesindeki kayalıklardan kopan tonlarca ağırlığındaki dev kaya kütlesi yaklaşık 200 metre yuvarlandıktan sonra Talip Kaçar’a ait evin balkonuna düştü. Balkonun hemen ardındaki odada kalan ev halkı ise deprem korkusuyla uyandı.

Gece yarısı evlerinin balkonuna düşen kaya kütlesiyle şok yaşayan Talip Kaçar, “Gece yarısı büyük bir korku ile uyandık. Fırtınadan dolayı elektrikler kesik olduğu için hiç bir şey göremedik ve deprem olduğunu sanarak dışarı fırladık. Daha sonra gün aydınlandığında kaya parçasını gördüğümüzde ise şok olduk. Yaklaşık 20 metrelik mesafedeki yamaçtan kopan 15-20 tonluk kaya parçası evin kapısındaki aracın üzerinden dahi zıplayarak gelip balkona konmuş. Balkondan biraz ileri yuvarlansa ardındaki odada kalıyorduk ki zarar görürdük. Allah korumuş” dedi.

Talip Kaçar, kayanın balkondan kaldırılması için belediye ve AFAT ekiplerine haber verdiğini söyledi.

KANDİL MESAJI

Üç ayların içinde bulunuyoruz. Şaban ayının da 15.gecesini idrak edeceğiz.  Bu gece Berat Kandilidir. Üyelerimizin, hemşehrilerimizin , Milletimizin ve  bütün İslam aleminin Berat kandilini en güzel dileklerimizle tebrik eder, Allah’tan sağlık, mutluluk ve hayırlar getirmesini niyaz ederiz.