Tarihçe

Osmanlı kaynaklarında KEŞ’AB= Keş suyu veya su çekilen,su çıkarılan yer manasına gelen bir kelimedir.Cumhuriyet döneminde keşap ismini alan ilçemizin köylerinden biridir.

Bilinen tarihine göre SARAYCIK-I İSLAM adı ile anılan köyünün(Saraycık) bir mahallesidir.Mahallenin ismi de HACIHASAN’dır.

Hacıhasan ismi de eskiden HAC’dan yaya olarak dönerken hastalanıp yolda ölen Hacıhasan efendi ve arkadaşlarından gelmektedir.Hacıhasan Efendi ve arkadaşlarının mezarı köyümüzde bulunmaktadır.

Daha sonra Gürpınar köyü ile birlikte bir muhtarlık başkanlığında yönetilmiş.Muhtarın isteği ile oradan ayrılmıştır.

Müstakil bir köy haline gelen Hacıhasan mahallesi Balıklısu ismini almıştır.

Asıl Balıklısu köyümüzden yaklaşık 2km güney-batıda yer alır.Burası ile ilgili bir hikaye vardır:

Orada iki büyük kaya bulunur.Üzerinde yaşlı bir ceviz ağacı vardır.Kayaların altından büyük bir pınar çıkmaktadır.Bu pınarın içinde ve kayanın altındaki boşlukta iri iri balıklar vardır.Bazı insanlar bunu görürlerdi.Bu suya Balıklısu denirdi.

Balıklısu çok gür akar, aşağı tarafında bir değirmeni çevirirdi.

Balıklısu meşhur olmuş, her yıl 6 Mayıs tarihinde panayır kurulup, insanların toplandığı bir yer haline gelmiştir.Bununla ilgili de bir hikaye vardır:

Eskiden köylülerimiz yaya ve atlı olarak yaylaya yolculuk yaparlardı.İki gün sonra yaylaya ulaşırlardı.Civar köylerden bir vatandaşımız sabahın erken saatlerinde atını hazırlamış yayla yolculuğuna başlamıştır.Balıklısu mıntıkasına geldiğinde sabah namazı için hazırlık yapar, Balıklısu ‘dan abdest alır.Namazını kılıp yoluna devam eder.Yaylasına varır.Bu adamın vücudunda sedef hastalığı vardır.Kolları ve yüzleri alacalıdır.

Yaylada hanımı onu kapıda karşılar. Ne zaman doktora gidip tedavi olduğunu sorar.Adam da ne doktoru, ne tedavisi diye cevap verir.

Hanımı: Bey vücudundaki alacalıklar kaybolmuş.Geçmiş olsun.Doktora gidip tedavi olmuşsun.

Adamcağız şaşkınlık içerisinde vücudundaki alacalıkların gerçekten geçmiş olduğunu görür.Bunun nedenini düşünmeye başlar.Önceki gün Balıklısu’dan abdest aldığını, elini yüzünü yıkadığını hatırlar.O gün de hıdırellez günüdür.Demek ki, Hızır ve İlyas a.s o gün orada bir araya gelmişler, O su da bu vesile ile şifalı hale gelmiştir.

Adamın hastalığının iyileştiği dilden dile yayılır.Herkes Balıklısu’yun şifalı olduğuna inanır.Hıdırellez vesilesi ile oraya toplanır.Şenlik ve alışverişler yapılır.

Bu Hıdırellez geleneği 1981 yılında dönemin devlet başkanı olan Kenan Evren tarafından kaldırılmıştır. Şuanda böyle bir gelenek artık yaşatılmıyor

Orta yaş ve daha yaşlı insanlar eski Balıklısu’yu iyi hatırlar.Şuandaki Balıklısu’yu görmek bile istemezler.Balıklısu artık Keşap ve bazı köylere içme suyu olarak dağıtılmıştır.Böyle bir miras da kalmamıştır.

Balıklısu köyümüz 70 hane olup, her geçen yıl yeni yeni evler yapılmaktadır.Hane sayısı artmaktadır.Köyümüzün üç tane mezarlığı vardır.Köyümüzün tarihi camisi kitabesinden 1900 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Köyümüz çok göç vermiştir.İnsanlarımızın büyük bir kısmı İstanbul’a göç etmiştir.Yaşlanan ve emekli olanlar köye geri dönüş yapıyorlar.Bahçelerini ve evlerini imar ediyorlar.

Köyümüzün ekonomisi eskiden fındığa dayalı iken göç nedeni ile farklı kaynaklardan elde edilmektedir.Eskiden çok sayıda mısır tarlası var iken onlar da tarihe karıştı.Yerini fındık bahçelerine bıraktı.Şu anda köyde oturanlar ihtiyaçalrını büyük bir kısmını şehirden,pazardan temin etmektedirler.Temmuz ve Ağustos aylarında gurbete gidenlerin köye dönmeleri ile köy nüfusu artmaktadır.Kış aylarında da köy nüfusu iyice azalmaktadır.Köyümüzün ilkokulu da taşımalı eğitim sebebiyle kapalı bulunmaktadır.Köyümüz birçok yönden altyapı hizmetine ihtiyacı vardır.

“Tarihçe” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir